Naujienos ir įvykiai

image

Parodoje LASER World of PHOTONICS 2015 „Altechna“ kviečia technologiniam dialogui

2015 June 22

Birželio 22-25 d. Miunchene „Altechna“, viena didžiausių Lietuvos lazerinių produktų ir sprendimų tiekėjų, dalyvavo tarptautinėje fotonikos parodoje „LASER World of PHOTONICS 2015“.

Jau ketverius metus dalyvaudama parodoje, kurioje apsilanko 27 000 lankytojų ir prisistato 1 180 dalyvių, „Altechna“ džiaugėsi galimybe kviesti technologiniam dialogui ir prisatyti savo pasiekimus lazerių bei užsakomosios lazerių optikos srityje.

Minint Tarptautinius šviesos ir šviesos technologijų metus ypač didelė reikšmė skiriama šviesos ir optinių technologijų įtakai žmonių gyvenimui ir visuomenės plėtrai.

Todėl kartu su lazerinės optikos sprendimais ir netiesiniais kristalais „Altechna“ pristatė ir naująjį kompaktinį motorizuotą atenuatorių „PowerXP“, patikimą atenuatorių „Watt Pilot“, taip pat fiksuotus ir reguliuojamo didinimo lazerio pluošto plėstuvus. Šiuos lazerių aksesuarus sukūrė „Altechnos“ profesionalai, siekdami išplėsti gamybos vietoje galimybes. Šių didelio fotonikos inžinierių susidomėjimo sulaukusių produktų veikimas buvo tiesiogiai demonstruojamas ir parodos metu.

Pluošto plėstuvo surinkimas „Altechnos“ gamybinėse patalpose ©„Altechna“ nuotr.

Daug dirbdama su užsakomąja lazerine optika ir tiekdama aukščiausios kokybės užsakomuosius sprendimus, „Altechna“ parodoje „LASER World of PHOTONICS 2015“ sukūrė platformą pristatyti naujiems lazerių panaudojimo būdams tokiose pramonės srityse kaip medicina, mokslas, gynyba ir gamyba. Todėl „Altechnos“ stende buvo galima iš arčiau apžiūrėti naujausius įmonės produktus ir su „Altechnos“ profesionalais aptarti šviesos ir optinių technologijų ateitį.

„Altechnos“ komanda pasaulinėje fotonikos parodoje „Laser World of PHOTONICS 2015“, Miunchene ©„Altechna“ nuotr.

Apie UAB „ALTECHNA“
19 metų patirtį turinti „Altechna“ tiekia lazerinę optiką ir kuria aukščiausios kokyėbs užsakomuosius sprendimus didžiausiems femtosekundinių lazerių gamintojams ir moksliniams bei pramoniniams klientams.

„Altechna“ sėkmingai įgyvendino nestandartinius produktus, tokius kaip:

 • Lazeriai ir netiesiniai kristalai: Ti:Sapphire, Yb:KGW, Yb:KYW, BBO, LBO, KDP ir kt.
 • Lazerinė optika: mažos grupinio vėlinimo dispersijos veidrodžiai ir „Gires-Tournois“ interferometro veidrodžiai, kita dielektrinė ir poliarizacinė optika
 • Lazerių priedai: motorizuoti atenuatoriai „Watt Pilot“ ir „PowerXP“, įvairūs pluošto plėstuvai

„Altechna“ 2015 buvo įtraukta į „Inc. 500 Europe“ greičiausiai augančių privačių kompanijų Europos žemyne sąrašą. 2014 m. „Altechna“ pelnė Lietuvos Respublikos ūkio ministerijos apdovanojimą nominacijoje „Tvirtas žingsnis į eksporto rinkas“.

Į įmonę „Altechna“ yra investavęs plėtros kapitalo fondas „LitCapital“, įsteigtas pagal JEREMIE iniciatyvą kartu su Europos investicijų fondu.


Altechna apdovanota „Už nuopelnus verslui“

2014 November 21
Vakar, lapkričio 20 d., jau dešimtus metus iš eilės Ūkio ministerija geriausiems šalies verslininkams įteikė apdovanojimus „Už nuopelnus verslui“. Apdovanojimus už sėkmingas investicijas, eksporto plėtrą, įdiegtas inovacijas, verslumą ir pasiektus rezultatus prisidedant prie šalies ekonomikos augimo įmonėms nugalėtojoms įteikė Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius, ūkio ministras Evaldas Gustas, žymūs verslo atstovai ir visuomenės veikėjai.

Įmonės ar asmenys apdovanojimu „Už nuopelnus verslui“ įvertinti devyniose nominacijose. Nominacijoje „Tvirtas žingsnis į eksporto rinkas“ ūkio ministras Evaldas Gustas įteikė apdovanojimą UAB „Altechna“. 2013 m. bendrovės produktų eksporto mastas augo daugiau nei ketvirtadaliu (palyginti su 2012 m.) ir siekė daugiau nei 14 mln. litų. Šiemet bendrovės eksportas ūgtelėjo dar 14 proc. ir pasiekė daugiau nei 8 mln. litų.

Šaltinis: www.ukmin.lt


Altechna lazerių dirbtuvės

2014 June 9
UAB „Altechna“, viena lazerinės optikos, optoelektronikos ir lazerinių komponentų gamybos ir tiekimo lyderių šalyje, nuolat investuoja į naujų optinių mazgų ir sistemų kūrimą bei gamybą, todėl šios srities aukštos kvalifikacijos darbuotojų poreikis auga. Siekdama pritraukti jaunų specialistų, įmonė sukūrė studentams skirtą stažuotojų programą „Altechna lazerių dirbtuvės“.

Tris mėnesius, nuo kovo iki gegužės, 22 VU Fizikos fakulteto III–IV kurso studentai turėjo galimybę supažinti su lazerinių komponentų ir sistemų tiekimu ir iš arti pamatyti, kaip savo žinias jie galėtų pritaikyti dirbdami – gamindami ir surinkdami optinius mazgus.

„Renginys pasisekė, buvo gana didelis susidomėjimas, vėliau aktyvumas kiek sumažėjo, tačiau liko labiausiai suinteresuoti studentai, kurie tikrai domėjosi, aktyviai dalyvavo paskaitose, praktiniame užsiėmime ir egzamine. Planuojame šį projektą daryti kasmet ir išlaikyti panašų, tačiau patobulintą formatą – daugiau paskaitų ir praktinių užsiėmimų“, – teigė mokymus kuravęs organizacijų plėtros vadovas Tomas Jankauskas.

„Altechna lazerių dirbtuvės“ tapo puikia galimybe studentams geriau atskleisti darbo su lazeriais specifiką. Dirbtuvių pabaigoje išlaikiusiems egzaminą studentams buvo įteikti sertifikatai, patvirtinantys įgytas žinias. Tai ateityje leis jauniems specialistams įsilieti į darbo rinką.

„Projektas mane sudomino daugiausia dėl jo suteikiamų perspektyvų – dalyvaudamas jame padidini savo šansus kada nors įsidarbinti žinomoje, sėkmingai savo veiklą vystančioje įmonėje“, – teigia „Altechna lazerių dirbtuvių“ dalyvis Skirmantas Sutkus. Pasak vaikinio, įsimintiniausias ir naudingiausias buvo praktinis užsiėmimas, nes tai – geriausias būdas suprasti pagrindines problemas, kyla idėjų apie jų sprendimo būdus, be to, malonu ir pačiam pabandyti kurti.

Būdama socialiai atsakinga įmone UAB „Altechna“ nuolat skatina darbuotojus tobulėti, ypatingą dėmesį skirdama jauniems žmonėms, kurie ateityje galėtų pradėti karjerą lazerinių technologijų sektoriuje. Suteikdama galimybę gilinti praktines žinias, iš arčiau susipažinti su „Altechna“ laboratorijų ir fizikos vadybininkų darbu, įmonė tikisi, kad baigę studijas jaunuoliai savo žinias pritaikys Lietuvoje.

Lazerinių optinių komponentų dielektrinių dangų savybių ir garinimo tyrimas

Lazerinių optinių komponentų dielektrinių dangų savybių ir garinimo tyrimas

2013 October 10
Projekto kodas VP2-1.3-ŪM-05-K-02-073 

UAB „Altechna“, pasinaudojus Europos Sąjungos struktūrinių fondų parama įgyvendino projektą „Lazerinių optinių komponentų dielektrinių dangų savybių ir garinimo tyrimas“ Nr. VP2-1.3-ŪM-05-K-02-073 . Projektas vykdomas pagal Europos Sąjungos struktūrinių fondų paramos priemonę Ekonomikos augimo veiksmų programos priemonė – „Inočekiai LT“.

Projekto tikslas – lazerinių optinių komponentų dielektrinių dangų savybių ir garinimo parametrų tyrimas siekiant sukurti aukštos kokybės optimalių reikalingų parametrų (grupinių greičių dispersija, spektrinės charakteristikos, lazerinis pažeidimo slenkstis) lazerinius optinius komponentus pramoninėms ultratrumpų impulsų lazerinėms sistemoms ir taikymams. Uždaviniai: 1) Optinių elementų padengimas dielektrinėmis optinėmis dangomis, pasižyminčiomis sudėtingomis spektrinėmis charakteristikomis, naudojant skirtingus garinimo būdus; 2) Palyginti optinių elementų savybes bei parinkti optimalius garinimo režimus

Altechna plečia lazerinių technologijų įmonių grupę

2013 June 17
UAB „Altechna“, lazerinės optikos, optoelektronikos ir lazerinių komponentų gamintoja bei tiekėja, įsigijo optinių dangų gamybos įmonės UAB „Optida“ pagrindinį akcijų paketą.
Šia investicija siekiama plėsti Altechna gamybinius pajėgumus, užtikrinti išskirtinių lazerinių optinių elementų su dielektrinėmis dangomis gamybą įmonių grupės viduje, ir ypatingą dėmesį skirti kokybės kontrolei. Taip pat planuojama diegti ir vystyti naujus produktus bei investuoti į techninės įrangos atnaujinimą.
Altechna nuo pat įmonės įsteigimo 1996 metais vykdo veiklą optikos ir optoelektronikos tyrimų srityje. Įmonėje dirba 40 darbuotojų, iš jų didžioji dauguma turi aukštąjį fizikinį išsilavinimą. Altechna veikla apima tris pagrindines kryptis: įmonė tiekia lazerinės optikos, optoelektronikos ir kitus lazerių komponentus, vykdo mokslinius ir taikomuosius darbus, teikia inovatyvius sprendimus mokslo bei tyrimų įstaigoms ir pramonės įmonėms.
Optida Lietuvoje yra didžiausia įmonė, gaminanti optines dangas ir teikianti paslaugas optinių technologijų srityje. Įmonė kuria ir gamina optinius elementus lazeriams, lazerinėms sistemoms ir optiniams prietaisams. Įmonėje sukurtos optinių dangų technologijos leidžia gaminti optinius elementus, atitinkančius pasaulinius standartus.
Altechna įmonių grupei taip pat priklauso dukterinė įmonė UAB „Altechna R&D“, pasaulinėje rinkoje žinoma kaip Workshop of Photonics, kuri kuria lazerinio mikroapdirbimo įrenginius ir ruošia inovatyvius sprendimus pramoniniams bei akademiniams užsakovams lazerinio mikroapdirbimo procesų srityje.

Altechnos įmonių grupė priklauso fiziniams asmenims ir plėtros kapitalo fondui LitCapital I. LitCapital I investavo į įmonę 2013 metais ir suteikė papildomų finansinių resursų įmonės plėtrai. LitCapital I yra plėtros kapitalo fondas, kurio dydis 25 mln. EUR. LitCapital I investuoja į įmonių plėtrą ir siekia spartaus įmonių vertės augimo. LitCapital I plėtros kapitalo fondas yra įsteigtas pagal JEREMIE programą.

Naujienų archyvas

Parodos ir kiti įvykiai

SPIE Photonics West 2018

SPIE Photonics West 2018

2018, 30 January - 1 February
The Moscone Center, San Francisco, CA, USA
The Photonics West exhibition is the flagship event for the photonics industry.

Altechna will participate in the premier photonics and laser event, our booth # 5454. Looking forward to the upcoming event!


image

Advanced Solid State Lasers (ASSL)

2017, October 2-5
Convention Center Nagoya, Nagoya, Aichi, Japan
Latest technological advances, applications for laser technologies for industrial markets.

 

The 2017 OSA Laser Congress offers a comprehensive view of the latest technological advances in solid state lasers as well as the applications of laser technologies for industrial products and markets. The conference features an extensive exhibition comprised of a global audience of laser leaders and a comprehensive, peer-reviewed technical program.


Market-focused sessions and presentations describe needed technological and engineering advances required to translate these laser technologies into commercial products.


Advanced Solid State Lasers Conference (ASSL) highlights new sources, advanced technologies, components and system design to improve the operation and application of solid state lasers.  The meeting focuses on materials and sources.


Laser Applications Conference (LAC) focuses on materials processing and applications for high power lasers.

 Laser World of Photonics Munich 2017

Laser World of Photonics Munich 2017

2017, June 26-29
Messe Munchen EXPO center, Munich, Germany
Combines technology with industrial application sectors for the widest variety of industries and uses.

Already 4 years in a row, Altechna is participating in one of the biggest photonics exhibitions in Europe - LASER World of PHOTONICS'17 in Munich during 26-29 June. It's the perfect place for You to learn about the optical technologies, applications of laser-related optical components and systems.

If you want to arrange a scheduled meeting and discuss options of the custom laser optics, please contact Darius Silinkis - [email protected]

Altechna - reliable supplier of custom laser optics. Hall B3 booth 403B.


Laser World of Photonics China 2017

Laser World of Photonics China 2017

14-16 March, 2017
Shanghai New International EXPO Centre, Shanghai, China
Asia’s leading photonics exhibition

Asia's leading photonics exhibition LASER World of PHOTONICS China 2017 is just one month away! It will be held in Shanghai New International EXPO Centre, Shanghai, China, during 14-16 of March. Altechna's experts will be at your convenience to consult and introduce the latest trends of laser crystals, laser optics and laser accessories.


Do not hesitate to arrange a scheduled meeting in advance: [email protected]

 

Explore your Custom Optics opportunities with Altechna, visit us at Booth N1.1408.

 PHOTONICS. WORLD OF LASERS AND OPTICS'2017

2017, 28 February - 3 March
Expocentre, Krasnaya Presnia, Russia
International Specialized Exhibition for Laser, Optical and Optoelectronic Technologies

Altechna together with IC Specpostavka participates in the 12th International specialized exhibition for Laser, Optical and Optoelectronic Technologies - “PHOTONICS. WORLD OF LASERS AND OPTICS'2017”. The exhibition will be held at “Expocentre” at Krasnaya Presnia exhibition complex in Moscow from 28th of February till 3rd of March, 2017. Please visit us at Booth #74S10, pav.7, hall 3.

For more details please visit official exhibition website.Pastaruoju metu mes dalyvavome:

SPIE Photonics West 2017

SPIE Photonics West 2017

2017, 31 January - 2 February
The Moscone Center, San Francisco, CA, USA
The premier photonics and laser event - all of the leading photonics companies on the Show Floor

Altechna will be present at SPIE Photonics West 2017 exhibition. You are welcome to arrange a meeting with us, or visit our booth #5270 during the exhibitionOur experts will introduce you to the products and provide technical consultations if there's a need. Come and visit Altechna's booth among other leading photonics companies on the Show Floor. Life Sciences Baltics 2016

2016, September 14 - 15
Lithuanian Exhibition and Congress Center LITEXPO
Booth #17
Discover enormous potential and passion in the field of life sciences in Lithuania and the Baltics – the gateway to emerging markets.

Altechna is planning to exhibit at Life Sciences Baltics 2016 booth Nr.17, which is dedicated to present the most advanced companies of the sector and open an excellent hands-on opportunity to meet the winning mix of industry players, including associated manufacturers and service providers operating worldwide, at a one-stop-shop. September 14-15, save the date!


OPTATEC

7-9 June
Frankfurt, Germany
On June 7-9 Altechna will be exhibiting at the 13th OPTATEC international trade fair for optical technologies, components and systems. Visit our stand E24 in hall 3. Official event website: www.optatec-messe.com.
To arrange scheduled meeting please contact [email protected]


SPIE Defense + Commercial Sensing

17-21 April, 2016
Baltimore Convention Center Baltimore, MD , United States
Altechna will be participating in 2016 SPIE Defense + Commercial Sensing exhibition in Baltimore, USA on 17-21 April. We would like to invite you to meet us at stand no. 324. To arrange scheduled meeting please contact [email protected]


Photonics Seoul 2016

6-8 April, 2016
Seoul, Korea
Altechna will be participating in  Photonics Seoul 2016 exhibition in Seoul, Korea on 6-8 April. We would like to invite you to meet us at stand no. F114. To arrange scheduled meeting please contact [email protected]


SPIE.Photonics Europe

SPIE Photonics Europe

5-6 April, 2016
SQUARE Brussels Meeting Centre, Brussles, Belgium
Altechna will be participating in 2016 SPIE Photonics Europe exhibition in Brussels, Belgium on 5 -6 April. We would like to invite you to meet us at stand no. S119. To arrange scheduled meeting please contact [email protected]


Laser Worlds of Photonics China

15-17 March, 2016
Shanghai New International Expo Center
Altechna will be participating in Laser World of Photonics China exhibition in Shanghai on 15-17 of March, 2016. Visit us at stand 5232.


SPIE Photonics West 2016

13-18 February, 2016
The Moscone Center San Francisco, California, United States
Altechna will be participating in 2016 SPIE Photonics West exhibition in San Francisco, USA on 13 - 18 February. We would like to invite you to meet us at stand no. 5262 in North hall D. To arrange scheduled meeting please contact [email protected]


Optro2016

Optro 2016

2-4 February 2016
Paris, France
International Symposium on Optronics in Defence and security

Altechna will be exhibiting at International Symposium on Optronics in Defence and security - OPTRO 2016. The event will take place in Paris, France on 2-4 February. We would like to invite you to meet us at stand no. 6. To arrange a scheduled meeting please contact [email protected]


Advanced Solid State Lasers (ASSL)

04-09 October, 2015
Berlin, Germany
Advanced Solid State Lasers highlights new sources, advanced technologies, components and system design to improve the operation and application of solid state lasers.
Altechna will be exhibiting at booth 203. To arrange a meeting please contact [email protected]
ASSL will be held at the WISTA-Technology Park , Adlershof-Berlin, Germany. More information about the event: www.osa.org


SPIE Security + Defence 2015

21 - 24 September, 2015
Toulouse, France
Join Altechna at the 2015 Security + Defence Exhibition. Meet our team at booth 412. To arrange a meeting please contact [email protected]
Event will be held on 21-24 September at the Centre de Congrès Pierre Baudis, Toulouse, France. More information online: www.spie.org


Laser World of Photonics

22-25 June
Munich, Germany
For your particular needs in laser optics or custom solutions, please meet our experts at Laser World of Photonics and explore our featured products:
 • Laser and nonlinear crystals: Ti:Sapphire, Yb:KGW, Yb:KYW
 • Ultrafast optics: low GDD, ultrafast and GTI mirrors
 • Laser accessories: motorized attenuators Watt Pilot and PowerXP, variable beam expanders
Show will take place on June 22-25 in Munich, Germany. Visit us in hall B3, booth no.405.
To arrange scheduled meeting please contact [email protected]


CLEO:2015

12-14 May, 2015
San Jose, CA, USA
Laser Science to Photoni Applications

Altechna will be participating in CLEO:2015 exhibition in San Jose, USA on 12 - 14 of May. Visit us at booth 2328.


OPIE'2015

22-24 April
Pacifico Yokohama, Japan
Optics and Photonics International Exhibition

Altechna will be participating in OPIE'2015 exhibition in Pacifico Yokohama, Japan on 22-24 of April. Visit us at stand P-25.


PHOTONICS. WORLD OF LASERS AND OPTICS'2015

16 - 19 March 2015
Moscow, Russia
Altechna will be participating in PHOTONICS. WORLD OF LASERS AND OPTICS'2015 exhibition in Moscow, Russia on 16-19 of March.
We would like to invite you to meet us at our distributors IC Specpostavka stand no. 3C30.
Fore more details please visit official exhibition website.


Laser Worlds of Photonics China

March 17-19, 2015
Shanghai New International Expo Center
Altechna will be participating in Laser World of Photonics China exhibition in Shanghai on 17-19 of March. Visit us at stand N2.2176.


The Photonics West 2015 Exhibition

February 10-12, 2015
The Moscone Center San Francisco, California, United States
Altechna will be participating in 2015 SPIE Photonics West exhibition in San Francisco, USA on 10 - 12 February. We would like to invite you to meet us at stand no. 5135 in North hall D. To arrange scheduled meeting please contact [email protected]


ASSL

Advanced Solid State Lasers (ASSL)

November 16-21, 2014
Shanghai, China
Advanced Solid State Lasers congress covers the latest advances in solid state materials based lasers, to nonlinear optical devices and associate technologies and applications.
Altechna will be exhibiting at booth 1309. To arrange a meeting please contact [email protected]
ASSL will be held at the Hilton Shanghai Hongqiao, Shanghai, China. More information about the event: www.osa.org


Life Sciences Baltics 2014

September 10-12, 2014
Litexpo exhibition center, Vilnius, Lithuania
Life Sciences Baltics 2014 is the only international forum in the Baltics for world-class biotechnology, pharmaceutical and medical devices experts from all around the world.
Visit Altechna at Life Sciences Baltics 2014 exhibition, stand no.S7-S8.
More information about the event: www.lsb2014.com


China International Optoelectronics Expo

September 2 - 5, 2014
Shenzhen, China
The China International Optoelectronic Expo (CIOE) is a world-renowned event bringing the most advanced optoelectronics technologies and innovations to thousands of visitors annually.
Altechna will be exhibiting at booth 9I48 and presenting its latest solutions in laser optics and optomechanics. To arrange a meetign please contact [email protected]om.
CIOE 2014 will be held at the Shenzhen Convention and Exhibition Center. More information about the event: www.cioe.cnInternational Symposium on Laser Precision Microfabrication

17-20 June, 2014
Vilnius, Lithuania
On June 17 -20 Altechna will be participating in 15th International Symposium on Laser Precision Microfabrication - LPM 2014.
Visit our stand C1 or contact us to arrange the meeting [email protected]
Official event website: www.lpm2014.org


Optatec

May 20-22
Frankfurt, Germany
On May 20-22 Altechna will be exhibiting at the 12th OPTATEC international trade fair for optical technologies, components and systems. Visit our stand D29 in hall 3.
Official event website: www.optatec-messe.com


Laser Optics Berlin

LASER OPTICS BERLIN 2014

18 - 20 March 2014
Berlin, Germany
International Trade Fair and Congress for Optical Technologies & Microsystems
Altechna will be participating in Laser Optics Berlin exhibition in Berlin, Germany on 18-20 of March.
We would like to invite you to meet us at stand 12/205.
Fore more details please visit official exhibition website.


SPIE Photonics West 2014

1 - 6 February 2014
The Moscone Center San Francisco, California, United States
Altechna will be participating in 2014 SPIE Photonics West exhibition in San Francisco, USA on 1 - 6 of February. We would like to invite you to meet us at stand no. 4319 in North hall D.
To arrange scheduled meeting please contact [email protected]


Laser World of Photonics

13 -16 May 2013
Munich, Germany
On May 13-16 Altechna will be participating in world's leading trade show for optical technologies - Laser World of Photonics 2011 in Munich, Germany.
Visit us in hall B1, booth no.553.


Healthcare and Medical Technologies in Korea

18-22 March 2013
COEX Intercontinental Hotel, Seoul, South Korea
On March 18-22 Altechna is joining business mission event for Healthcare and Medical Technologies in South Korea.
Here we will be presenting our latest laser solutions for healthcare:
 • Optics for medical lasers
 • Femtosecond optics
 • Optomechanical units

Altechna is looking for customers and cooperation partners in South Korea. We are pleased to invite You to discuss business collaboration opportunities in exhibition meeting hall in COEX Intercontinental Hotel, Seoul. To arrange scheduled meeting please contact us at [email protected]SPIE Photonics West 2013

5 - 7 February 2013
The Moscone Center San Francisco, California, United States
Altechna will be participating in 2013 SPIE Photonics West exhibition in San Francisco, USA on 5 - 7 of February.
We would like to invite you to meet us at stand no. 5242 in North hall D and present:
To arrange scheduled meeting please contact [email protected].


Healthcare and Medical Technologies in Korea

Healthcare and Medical Technologies in Korea

September 17-21, 2012
COEX Intercontinental Hotel, Seoul, South Korea
On September 17-21 Workshop of Photonics is joining business mission event for Healthcare and Medical Technologies in South Korea.

Here we will be presenting our latest laser solutions for healthcare:

 • Laser micromachining technology and its applications in medicine
 • Optically Pumped Semiconductor Laser

WOP is looking for customers and cooperation partners in South Korea. We are pleased to invite You to discuss business collaboration opportunities in exhibition meeting hall in COEX Intercontinental Hotel, Seoul. To arrange scheduled meeting please contact us at [email protected]Laser World of Photonics India exhibition

Laser World of Photonics India

September 14-16, 2012
Bombay Convention & Exhibition Centre, India
Altechna will be participating in 2012 Laser World of Photonics India exhibition in India on 14-16 of September. Visit us at stand D46.
For more event details please visit www.world-of-photonics.net


Ultrafast Phenomena

8 - 13 July 2012
Lausanne, Switzerland
XVIIIth International Conference and Exhibition on Ultrafast Phenomena

On July 8-13 Altechna will be attending exhibition Ultrafast Phenomena Lausanne, Switzerland.


LASYS

LASYS 2012

12-14 June
Trade Fair Centre Stuttgart, Germany
Altechna R&D will be exhibiting at LASYS

Altechna R&D will be exhibiting at LASYS, taking place on 12-14 of June in Trade Fair Centre Stuttgart, Germany. Meet us at our stand 4C60, Hall 4 and get to know our R&D solutions:

 • S-waveplate converter. Presentated at ‘Laser in Action” forum on June 12, 3 p.m. in trade fair hall;
 • Micromachining systems and applications;
 • SERS sensors for Raman spectroscopy;
 • Laser michormachining software SCA;
 • DPSS micro lasers.
Official exhibition website www.lasys-messe.de


Open Readings 2012

March 28 - 31, 2012
Vilnius, Lithuania
On March 28 - 31 Altechna is attending Open Reading 2012 conference at Faculty of Physics, University of Vilnius.
Official event website: http://www.openreadings.eu/


SPIE Photonics West 2012

24 - 26 January 2012
San Francisco, California, USA
Altechna R&D will be participating in 2012 SPIE Photonics West exhibition in San Francisco, USA on 24-26 of January. Visit us at stand no.5413 in North hall.


SPIE BiOS

SPIE Photonic West BiOS 2012

21 - 22 January 2012
San Francisco, California, USA
Altechna R&D will be participating in 2012 SPIE BiOS exhibition in San Francisco, USA on 21-22 of January. Visit us at stand no.8210 in South hall.


Life Sciences Lithuania in Biotechnica 2011

October 11-13, 2011
Hannover, Germnay
For the first time Workshop of Photonics will be exhibiting at Lithuanian biotechnology sector stand in Biotechnica 2011, Hanover, Germany.
Here we will be presenting our latest laser solutions for healthcare:
 • SERS sensor – for surface enhanced Raman spectroscopy,
 • Polymer scaffolds – for regenerative medicine and tissue engineering,
 • Glass pipette and optical fiber drilling – for use in gene engineering.
We are pleased to invite you to our booth No E73, Hall 009. To arrange scheduled meeting please contact us at [email protected]


Healthcare and Medical Technologies in Korea

September 26 - 30, 2011
Seoul, South Korea
Workshop of Photonics (WOP) on September 26-30 is joining business mission event for Healthcare and Medical Technologies in South Korea.
Here we will be presenting our latest laser solutions for healthcare:
• Laser diode drivers and laser modules for medical;
• Surface enhanced raman scattering sensor;
• Laser micromachining technology and its applications in medical.

WOP is looking for customers and cooperation partners in South Korea. We are pleased to invite You to discuss business collaboration opportunities in exhibition meeting hall in COEX Intercontinental Hotel, Seoul. Visit us at our stand H16.  To arrange scheduled meeting please contact us at [email protected]Trade Fair - Laser World of Photonics 2011

May 23-26, 2011
Munich, Germany
On May 23-26 Altechna will be participating in world's leading trade show for optical technologies - Laser World of Photonics 2011 in Munich, Germany.
Visit us in hall B1, booth no.651.


New Tech

New Tech Exhibition

March 15-16, 2011
Tel-Aviv, Israel
On March 15-16 Altechna with Israel partners ROSH and LAS Photonics will be participating in New Tech Exhibition in Tel-Aviv.
Visit our booth no.19.


OPTATEC

15 - 18 June 2010
Frankfurt Exhibition Centre, Germany
OPTATEC International Trade Fair will take place at the Frankfurt Exhibition Centre from the 15th through the 18th of June, 2010! At the 10th edition of the OPTATEC international trade fair for future optical technologies, components, systems and manufacturing, the internationally recognised industry meet will offer an anniversary programme which will once again live up to the greatest demands of the sector and its players in every respect.
You are invited to Altechna booth #I 45


LASYS

LASYS 2010

08-10 June 2010
Landesmesse Stuttgart, Germany
International trade fair for system solutions in laser material processing
LASYS consistently focuses on laser system solutions for production processes. The trade fair shows how production can be made faster, cheaper and more independent through the use of industry- and company-specific applications. It is for this reason that visitors from all over the world and from all industries will be coming to Stuttgart from 8 to 10 June 2010.


SPIE Photonics Europe

12 - 16 April 2010
The Square Conference Ctr. Brussels, Belgium
SPIE Photonics Europe is, a conference focused on a broad range of technologies and their integration into a variety of applications. Broaden your professional network and accelerate your research. Photonics Europe is the exhibition for those who are directly involved in research and engineering-scientists who need the latest equipment to do their best work.
You are invited to Altechna booth #110


Photonex

PHOTONEX08

15-16 OCTOBER 2008
Coventry, United kingdom
Showcase for the photonics community
http://www.photonex.org/
PHOTONEX08 offers an unparalleled environment in which to find out about photonics and optical technologies...
It's amazing the knowledge and experience you can take away with you from PHOTONEX...


Opto

OPTO Paris 2008

Sept. 30 - Oct. 2 2008
Paris, France
The European Exhibition dedicated to Optical Solutions
http://en.mesurexpo.com
European Crossroads of Technologies dedicated to Research and its Industrial Applications.
It comprises 4 exhibitions : Biotec Europe / Capteurs / Exposition de Physique / Opto-Photonique.


Laser Optics

LASER OPTICS 2008

23 - 28 June 2008
St.Petersburg, Russia
International Conference
http://www.laseroptics.ru
The topics of the Conference feature the latest developments in solid-state, semiconductor and gas lasers, adaptive optics and laser beam control, photonic crystals and photonic nanostructures, biomedical diagnostics and tomography.

The emphasis of the LO'2008 will be on the applications in particularly important research fields:
 • High-Field and High-Energy Lasers in Energetics
 • Lightwave Communication Technologies
 • Biophotonics and Nanophotonics
 • Lasers in Industry


Optatech

9th OPTATEC

17 - 20 June 2008
Frankfurt/ Main, Germany
Optical Technologies
The International Trade Fair for Future Optical Technologies, Components, Systems and Manufactuting
http://www.optatec-messe.com/
Optical technologies constitute an essential technological basis for many industrial fields in this new century.

As a key technology it forms the basis and is a prerequisite for other technological developments and their future application. It must therefore be seen as an essential driving force behind innovative future markets in the 21st century.

The OPTATEC has become well established as an international branch forum and presents the complete range of industrial optics, optoelectronics and laser technology as well as the closely connected high technologies - a market with great growth potential.

The name OPTATEC stands for innovative expertise and progress in the field of optical technologies.


CLEO

CLEO/QELS

4 - 9 May 2008
Technical conference
6 - 8 May 2008
Exhibit
San Jose, CA, USA
CONFERENCE on LASERS and ELECTRO-OPTICS
QUANTUM ELECTRONICS and LASER SCIENCE CONFERENCE
Bridging science and applications
CLEO/QELS and PhAST has evolved into a dynamic six-day event that has successfully bridged the science and applications sides of the optics and photonics industry. CLEO/QELS offers high-quality programming; the latest in the lasers, electro-optics and photonics industry; the CLEO Exhibit, which has over 350 participating companies.


Stella

2nd STELLA SCHOOL

7 - 18 April 2008
Heraklion, Greece
International Summer School for Training and in Experimental Activity in the Field of Laser and Laser Applications
http://www.vino-stella.eu/stellaschool/2008_index.php
STELLA school is a full immersion training-and-research action in the field of laser physics and nonlinear optics, where highly qualified training in modern experimental and numerical techniques is delivered on top-level research facilities. Following the successful 2007 first edition, hosted by Vilnius University, the second 2008 edition took place at FORTH in Heraklion, Greece.


Photonics Europe

PHOTONICS EUROPE

7 - 11 April 2008
Strasbourg, France
Exhibit at the Premier European Showcase Supporting the Convergence of Research and Commerce. Showcase your cutting-edge photonics technologies and applications to the broad European market found only at Photonics Europe. Do not miss this opportunity to access the leading scientists, researchers, integrators, optical engineers and product and process designers of Europe, as well as customers and colleagues from other regions and countries.


Fotonika

PHOTONICS 2008

11 - 13 March 2008
Moscow, Russia
World of Laser and Optics.
3rd International Specialized Exhibition for Optical, Laser and Optoelectronic Technologies
http://www.photonics-expo.ru
This event aims to bring together developers, suppliers and consumers to learn about equipment, instruments, components, processing technologies and innovative projects related to lasers and optics.

Key exhibition areas - products in laser-optical sphere:
 • Equipment, instruments and completing parts
 • Processing technologies
 • Innovation projects and developments


LASYS

LASYS

4 - 6 March 2008
Stuttgart, Germany
International trade fair for system solutions in laser material processing
Key exhibition areas:
 • Laser production systems for macro material processing
 • Laser production systems for micro material processing
 • Processes (laser applications / product solutions)
 • System peripherals and components for laser production technology